4 proste kroki, by odzyskać swój podatek z Holandii

15/03/2016

Holandia to jeden z najchętniej wybieranych kierunków emigracji Polaków. I słusznie – tylko na naszym portalu poszukiwanych jest obecnie ponad 900 pracowników! Średnia wysokość dochodów Polaków pracujących w tym kraju zazwyczaj pozwala na odzyskanie dużej części lub nawet całości zapłaconych przez pracodawców zaliczek na podatek. Sprawdź czy dotyczy to także Ciebie!

Zwrot podatku w Holandii 2016

Od stycznia 2016 w Holandii wprowadzono zmiany dotyczące sposobu określania statusu rezydencji podatkowej. Według nowych zasad prawo do bycia traktowanym jako podatkowy rezydent (artykuł nie dotyczy osób zameldowanych w Holandii) będzie przysługiwało pracownikom, którzy w ciągu roku podatkowego osiągną co najmniej 90% swoich przychodów na terenie Holandii. Uzyskanie tego statusu jest ważne, ponieważ daje możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Jeśli w Holandii zarobiłeś mniej niż 90% swoich rocznych dochodów, Twój zwrot podatku będzie niestety znacznie mniejszy.

 

Oto 4 kroki, dzięki którym odzyskasz swój podatek!

 • Przygotuj dokumenty

  – Złóż do polskiego urzędu skarbowego deklarację roczną PIT wraz z załącznikiem PIT ZG ujawniającym przychody osiągnięte w Holandii, rozliczanie się z dochodów osiągniętych w Holandii jest obowiązkowe.

  – Zwróć się do polskiego urzędu skarbowego o udokumentowanie swoich dochodów (lub ich braku) na specjalnym druku, przygotowanym przez Belastingdienst i polskie Ministerstwem Finansów.

 • Wypełnij wnioski

  – Wnioski znajdziesz w holenderskich urzędach skarbowych lub w specjalnych sekcjach przeznaczonych dla emigrantów na stronach internetowych urzędów.

  – Trzeba pamiętać, że źle wypełniony dokument może wydłużyć czas oczekiwania na zwrot nawet o kilka miesięcy, a także  może przekreślić szansę na odzyskanie pieniędzy. W skrajnych wypadkach może nawet skutkować naliczeniem kar! (np. za niedopłaty podatku). Zanim oddasz dokumenty, warto skonsultować się kimś, kto ma doświadczenie w tego typu sprawach.

 • Odwiedź urzędy

  Lub skorzystaj z pomocy oferowanej przez firmy wyspecjalizowane w zwrocie podatku z zagranicy. Ważne jest, aby taka firma posiadała status agenta podatkowego – w przypadku Holandii niezbędny jest numer BECON. Daje to pewność, że deklaracja w poprawnej formie zostanie dostarczona do urzędu.

 • Czekaj

  Niestety nie da się jasno określić, ile będzie trwać proces ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku. Ze składaniem wniosków nie należy zwlekać – im wcześniej wszystkie dokumenty zostaną złożone, tym lepiej. Przyjmowanie wniosków trwa cały rok. Procedurę przyspieszyć może skorzystanie z usług uprawnionej firmy doradczej – korzystają one ze specjalistycznych narzędzi udostępnianych im przez holenderskie urzędy skarbowe, a urzędnicy sięgają do tak przygotowanych deklaracji w pierwszej kolejności.

 

Jeśli zamierzasz skorzystać z ulg, pamiętaj, że odliczyć można między innymi: oprocentowanie hipoteki, koszty edukacji własnej, usługi prawnicze i adwokackie, czy też uzyskać ulgę na dziecko. Holenderski urząd refunduje także koszty poniesione na rzecz ubezpieczenia zdrowotnego tzw. Zorgtoeslag.