Poradnik pracy w Szwajcarii - Koszty życia

28/08/2017

Szwajcaria słynie nie tylko z wysokich zarobków, ale i wysokich kosztów życia. Dlatego jeśli planujesz wyjechać do tego kraju do pracy, musisz się liczyć z tym, że podstawowe wydatki, do jakich jesteś przyzwyczajony w Polsce, w tym górskim kraju będą znacznie wyższe. Czy to jednak oznacza, że koszty życia w Szwajcarii są nie do udźwignięcia, a praca tam się nie opłaca? Oczywiście, że nie!
Koszty życia w Szwajcarii

Koszty życia w Szwajcarii

A to wszystko dlatego, że zarobki przeciętnych szwajcarskich pracowników są kilkukrotnie wyższe niż osób na podobnych stanowiskach, które pracują w Polsce. Dzięki temu standard życia Szwajcarów, jak i pracowników z innych krajów tam pracujących, jest bardzo wysoki. Jak jednak wyglądają różnice w kosztach życia między Polską a Szwajcarią? Wiadomym jest, że wszystko tak naprawdę zależy od wielu różnych kwestii – przede wszystkim miejsca zamieszkania. Jednak by mieć ogólny obraz sytuacji, warto zapoznać się z poniższymi informacjami, które mogą pomóc w uświadomieniu sobie różnic.

Zakwaterowanie

Jak wiadomo, koszt wynajmu mieszkania zależy głównie od lokalizacji, metrażu, jak i wymaganego standardu. Dlatego też ceny mieszkań w różnych kantonach są bardzo zróżnicowane. Można jednak przyjąć, że wynajem dwupokojowego mieszkania (około 60 m2) w dobrym standardzie to koszt rzędu 800-1400 franków, czyli około 2900-5200 zł.

Nie będzie niczym odkrywczym informacja, że w pobliżu Zurychu i innych większych miast koszty te będą się plasować w górnej granicy podanych widełek, zaś w mniejszych miejscowościach możemy liczyć na wynajem za sumę w okolicy dolnej granicy. Ceny za wynajem pokoju są oczywiście proporcjonalnie niższe – na przykład za pokój w Zurychu płaci się około 500 CHF (ok. 1800 zł). Warto też zwrócić uwagę na te oferty pracy, w których pracodawca zapewnia zakwaterowanie – to również może być świetne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku pracy tymczasowej.

Produkty spożywcze

Jeśli chodzi o wydatki bieżące związane z żywnością i chemią gospodarczą, znów można powiedzieć: „to zależy”. Od twoich upodobań żywieniowych czy ilości jedzenia i środków czystości, jakie wykorzystujesz, jak i tego, czy zakupy robisz samodzielnie, czy z partnerem lub znajomymi. Jednak by móc w jakimś stopniu unaocznić różnice w cenach podstawowych produktów, oto niewielkie, przykładowe zestawienie:

Produkt Orientacyjna cena w CHF Przeliczenie na PLN
Chleb (400 gramów) 2,80 10,50
Coca-Cola (1 litr) 1,80 6,75
Masło (200 gramów) 3,15 11,80
Jajka (10 sztuk) 3 11,25
Szynka (1 kilogram) 20 75
Mleko (1 litr) 1,50 5,60
Ziemniaki (1 kilogram) 2,15 8,10

Wyraźnie widać, że ceny produktów spożywczych w Szwajcarii są kilkukrotnie wyższe niż te, które znamy z naszego podwórka. Statystyki mówią, że podstawowy koszyk żywnościowy w tym kraju jest ponad 220% droższy niż taki sam zestaw zakupowy w Polsce.

Transport publiczny

Okazuje się, że mimo iż na pierwszy rzut oka koszty transportu publicznego w Szwajcarii są bardzo wysokie, jest on o wiele bardziej opłacalny niż ten sam sposób przemieszczania się w Polsce. Różnica ta wynika oczywiście z faktu różnicy w zarobkach. I tak – jeśli korzystamy z komunikacji kolejowej, za trasę o długości około 30 km w tym niemieckojęzycznym kraju zapłacimy około 15 CHF (ok. 56 zł). Jeśli zaś chodzi o komunikację miejską, to oczywiście jest ona zależna od miejscowości, jednak by mieć jakiś ogląd sytuacji, warto wiedzieć, że całodzienny bilet w Zurychu to koszt rzędu 8,60 CHF (ok. 32 zł).

Bardzo popularnym rozwiązaniem w Szwajcarii, z którego korzysta gros mieszkańców, jest tak zwany abonament połówkowy, który uprawnia do 50-procentowej zniżki na wszystkie jednorazowe bilety transportu publicznego. Koszt takiego abonamentu to około 175 CHF rocznie. Możliwe jest także wykupienie abonamentu generalnego, dzięki któremu nabywamy prawo do bezpłatnych przejazdów właściwie wszelkimi publicznymi środkami transportu publicznego. Takie udogodnienie kosztuje koło 3860 CHF rocznie.

Szwajcaria - koszty życia

Czy opłaca się pracować w Szwajcarii?

Patrząc pierwszy raz na różnice w cenach między Polską a Szwajcarią można dojść do wniosków, że nie opłaca się tam wyjeżdżać. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę średnie zarobki, jakie można tam osiągnąć, okaże się, że Szwajcarzy mają lepiej niż Polacy, jeśli chodzi o stosunek cen do zarobków. Według Global Wealth Report z 2016 roku Szwajcaria zajmowała najwyższe miejsce w rankingu najbogatszych krajów świata. Dość wspomnieć, iż zajęła to miejsce po raz szesnasty(!)

To właśnie obywatele tego kraju posiadają największe oszczędności – szacuje się, że przeciętny Szwajcar posiada 560 tysięcy dolarów. Obserwując to wszystko, nie dziwi fakt, że wiele osób coraz częściej myśli o wyjeździe do tego niezwykle urokliwego kraju na stałe lub tymczasowo, do pracy. Zanim jednak zapalimy się do tego pomysłu, warto zorientować się w kosztach życia, jakie przyjdzie nam ponieść, jeśli wprowadzimy tę ideę w życie. Wówczas unikniemy rozczarowań i będziemy w odpowiedni sposób przygotowani do tego, by rozpocząć swoją przygodę w nowym miejscu.