Podwyżka Kindergeld 2019! Co nowego w przyszłym roku?

02/07/2018

Niemieckie rodziny z dziećmi mogą liczyć na duże wsparcie od swojego rządu. Z licznych świadczeń socjalnych i ulg podatkowych mogą korzystać Polacy pracujący u naszych zachodnich sąsiadów, jak i też ich rodziny, które zostały w Polsce. Niemieckie Ministerstwo Finansów planuje na przyszły rok kolejne zmiany, a najważniejsza z nich to podwyżka Kindergeld, z którego korzysta bardzo wielu naszych rodaków.

podwyżka Kindergeld 2019

Podwyżka Kindergeld 2019 to nie wszystko – jakie jeszcze zmiany?

Niemiecki rząd ustalił, że na ulgi finansowe dla niemieckich (i nie tylko) rodzin w przyszłym roku przeznaczy 10 mld euro. Ta suma zostanie przeznaczona przede wszystkim na Kindergeld, którego docelowa suma ma podnieść się o 25 euro na każde dziecko. Podwyżka Kindergeld od lipca 2019 roku wyniesie 10 euro na każde dziecko. Kolejna podwyżka na to świadczenie, w wysokości 15 euro,  przewidywana jest na styczeń 2021 roku.

W planach jest również podwyższenie podstawowej kwoty wolnej od podatku dla osób posiadających dzieci z obecnej kwoty 9000 euro do 9168 w 2019 roku, a następnie, w roku 2020 do 9408 euro. Natomiast rodziny z niskimi i średnimi dochodami będą mogły liczyć na różne ulgi przy zachowaniu tzw. zimnej progresji. Wszystkie szczegóły mają zostać ustalone przed 27 czerwca.

Według rządu te zmiany mają przede wszystkim wspomóc gospodarstwa domowe o niższych zarobkach i docelowo prowadzić do stworzenia sprawiedliwej polityki podatkowej dla wszystkich mieszkańców Niemiec – podatki mają być wyższe dla osób, które osiągają wyższe dochody.

Skąd będą na to pieniądze?

Według najświeższych szacunków, do roku 2022 wpływy z podatków dla państwa niemieckiego mają wynieść około 63,3 miliarda euro, co zostanie przeznaczone głównie na inwestycje w państwo, landy i gminy. Niemiecki minister finansów planuje jednak dodatkowe zwolnienia z podatku dochodowego w niektórych przypadkach.

Jak myślicie, czy zmiany w Niemczech idą w dobrym kierunku?