Gewerbe, czyli działalność gospodarcza w Niemczech

22/10/2015

Gewerbe w NiemczechGewerbe to działalność gospodarcza prowadzona na terenie Niemiec. Określa jednoosobową działalność gospodarczą związaną z przemysłem, rzemiosłem lub handlem czy usługami. Działalność ta wykonywana jest w celu zarobkowym na własny rachunek.

W praktyce właścicielem Gewerbe może zostać każdy, kto posiada umiejętność pozwalającą mu na prowadzenie biznesu. Jeśli jesteś fryzjerką, tynkarzem lub opiekunką śmiało możesz zakładać działalność. Zakładając własną firmę na terenie naszych zachodnich sąsiadów warto jednak zwrócić uwagę na różnice występujące między naszym – polskim – a niemieckim prawem.
Na początek warto się zastanowić, jakie formalności wiążą się z założeniem działalności gospodarczej w Niemczech. Gdzie należy udać się z skompletowanymi dokumentami? Założenie firmy w Niemczech nie jest rzeczą trudną, jednakże trzeba poświęcić na to trochę czasu i zaangażowania. Jeśli nie jesteś przekonany, czy sprostasz zadaniu, możesz zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanej w tej branży firmy, która pomoże uzupełnić i skompletować całą potrzebną dokumentację. By samodzielnie założyć działalność, udaj się do najbliższego Gewerbeamt, czyli urzędu do spraw gospodarczych, lub do Ordnungsamt – urzędu do spraw porządku i bezpieczeństwa publicznego. Tam wypełnisz niezbędne druki. W przypadku niektórych rodzajów działalności – takich jak np. praca w budownictwie – powinieneś móc wykazać, że posiadasz odpowiednie kwalifikacje. Pamiętaj by mieć ze sobą ok. 30€ – rejestracja firmy jest płatna. Po rejestracji, niemiecki Urząd Skarbowy prześle do Ciebie kolejne formularze oraz Steuernummer – twój firmowy numer VAT. Zazwyczaj na list czeka się ok. 2-3 tygodni.

Warto pamiętać, że założenie firmy to dopiero początek. W trakcie prowadzenia działalności należy spełniać wiele obowiązków, które nałożone są przez prawo na właściciela firmy i w tym kontekście również przyda się fachowa pomoc osób, które posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym temacie.

Co w praktyce oznacza prowadzenie Gewerbe?

Prowadzenie Gewerbe oznacza głównie dużą odpowiedzialność. Osoba prowadząca takiego typu działalność sama ustala czas i miejsce pracy. Oprócz tego powinna również zadbać o własne pomieszczenia, narzędzia pracy czy odzież roboczą. Ważne, aby właściciel firmy sam potrafił organizować przedsiębiorstwo. Chodzi tutaj o proces rejestracji firmy, wynajęcie odpowiednich pomieszczeń, poprawne wystawianie faktur, prowadzenie rachunkowości, ustalenie kontrahentów oraz cen usług . Przedsiębiorca w praktyce powinien pozyskać co najmniej jednego kontrahenta lub starać się o pozyskanie większej ilości kooperantów. Osoba prowadząca Gewerbe odpowiada również w głównej mierze za wykonane prace oraz nalicza stosowne wynagrodzenia. Dodatkowo jest zobowiązany do opłacenia ubezpieczenia zdrowotnego i ewentualnego ubezpieczenia rentowo-emerytalnego (w szczególnych przypadkach).

Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Szczególną uwagę należy zwrócić na dokumentację dotyczącą przedsiębiorstwa. Wszelkie dokumenty mające związek z prowadzoną działalnością należy przechowywać przez okres 6 lub nawet 10 lat, nawet po jej zakończeniu. Szczególnie ważne jest to w przypadku dokumentacji związanej z rejestracją firmy, dokumentacją pracowniczą, rachunkami zysków i strat, nazwą firmy oraz adresów zleceniodawców, informacji o wykonywanych usługach czy też miejscu ich wykonywania.

 

Artykuł przygotowany przez ekspertów PRACUJ W UNII – firmę Euro-Tax.pl.