Koszty życia - Poradnik pracy w Norwegii, część V

14/06/2016

Prawdopodobnie słyszałeś już kiedyś o tym, że koszty życia w Norwegii są bardzo wysokie. Nie będziemy udawać – to prawda. W 2014 poziom cen żywności w tym kraju był prawie o 50% wyższy niż wynosi średnia w UE. Chcąc przygotować Was na ten swoisty szok cenowy, opracowaliśmy zestawienie najważniejszych kosztów, które prawdopodobnie nie ominą większości emigrantów rozpoczynających swoją przygodę w kraju Wikingów. Pamiętajcie, że pierwsze wydatki szybko się zwrócą – płace są na szczęście proporcjonalne do cen w sklepach. Czytajcie!

Zakwaterowanie

Pierwszym, niezbędnym wydatkiem, który poniesiesz w Norwegii, będzie zapewne wynajem pokoju bądź mieszkania. Nawet jeśli planujesz wyjazd z pomocą agencji pracy, która załatwi za Ciebie formalności związane z samym wynajmem, prawdopodobnie będziesz musiał ponieść koszty zakwaterowania. Polecamy samodzielnie rozejrzeć się po rynku mieszkaniowy, gdyż agencję zazwyczaj nie pomagają za darmo. Samodzielnie znalezione mieszkanie może okazać się tańsze.

Zanim zaczniesz szukać lokum, w którym spędzisz najbliższe kilka miesięcy (bądź lat, kto wie), pamiętaj o tym, aby zawrzeć umowę bezpośrednio z osobą odpowiedzialną za lokal w świetle prawa – właścicielem lub zarządcą.

 

Ceny

Norwegia - koszty życiaCeny wynajmu mieszkań w Norwegii również są znacznie wyższe od cen reszty krajów europejskich – ta informacja już nie powinna dziwić. Miesięczny całkowity koszt kawalerki waha się w przedziale od 4000 do nawet 8000 NOK (430 – 860 EUR) w centrum dużych miast, na przykład Oslo. Mieszkania 2-3 pokojowe z przeznaczeniem na kilka osób to koszt od 7000 do 15 000 NOK (750 – 1600 EUR). Podsumowując, nawet w przypadku zamieszkania w kilka osób wynajem wiąże się z kosztami rzędu 4000 – 5000 NOK (430 – 530 EUR) na osobę. Różnice w cenie związane są głownie z lokalizacją i standardem wyposażenia.

Najczęściej poszukiwanym lokalem przez „świeżych” polskich emigrantów jest jednak pokój jednoosobowy – jego cena to około 3000 – 6000 NOK (320 – 640 EUR) miesięcznie. Niektóre gminy udzielają pomocy w znalezieniu mieszkania lub pokoju do wynajęcia. Zwykle jednak skupiają się na osobach, znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji, których nie stać ani na zakup własnego mieszkania, ani na samodzielne wynajęcie mieszkania na rynku  prywatnym.

Gdzie szukać?

Najlepiej skupić się na norweskojęzycznych serwisach internetowych. Wtedy wiesz, że ceny oferty nie są zawyżane pod obcokrajowców, którzy nie znają rynku. Warto skorzystać z pomocy kogoś, kto zna ten język (jeśli sami go nie znacie). Jednym z popularniejszych portali ogłoszeniowych jest finn.no

Jednak kiedy wiesz, że nie masz możliwości korzystania z portali norweskojęzycznych, możesz poszukać ofert od Polaków na forach internetowych dla Polonii. Na przykład forum moja Norwegia.

Oferta z zapewnionym zakwaterowaniem

Lokum zapewnione przez pracodawcę do dyspozycji pracownika, powinno być prawidłowo urządzone i utrzymane – zgodnie z przyjętym standardem. Często oferowane są pokoje w stylu hotelowym – z osobną łazienką dla każdego.

Produkty spożywcze

Koszty jedzenia silnie zależą od preferencji żywieniowych, wielkości rodziny i apetytu jej członków. Osoby, które wyjeżdżają do Norwegii samodzielnie wydają około 3000 NOK miesięcznie za produkty spożywcze jedzenie i tzw. chemię. Kiedy do pracy wyjeżdża para – można się spodziewać podwojenia kosztów. Najkorzystniej jest robić zakupy w supermarketach Kiwi i Rema 1000.

Zaopatrując się w produkty spożywcze i nie tylko, koniecznie musisz pamiętać, że w niedziele sklepy w Oslo są nieczynne! Działają jedynie małe sklepy – podobne do naszych „Żabek” – w których można kupić podstawowe artykuły, zwykle po znacznie wyższych cenach. Najpopularniejsze to 7eleven, Narvesen czy Deli De Luca.

 

Przykładowe ceny produktów

 • chleb: 7 NOK (0,70 EUR)
 • ryż: 15 NOK (1,60 EUR)
 • mleko: 15 NOK /1l (1,60 EUR)
 • filet z kurczaka: 100 NOK /600g (10 EUR)
 • dżem 20 NOK /600g (2 EUR)
 • czekolada 30 NOK /200g (3 EUR)
 • herbata 35 NOK/20 szt. (3,50 EUR)
 • woda mineralna 20 NOK /1,5l (2 EUR)
 • jajka 40 NOK /18 szt. (4,30 EUR)

Alkohol

Alkoholu nie kupimy w każdym sklepie. W mocniejsze trunki można się zaopatrzyć wyłącznie w licencjonowanych sklepach sieci Vinmonopolet. Jedynie piwo jest dostępne w części supermarketów, ale działy, w których można je znaleźć, czynne są do godziny 20 (w soboty do 18). Piwo mogą kupić osoby, które ukończyły 18 lat, a mocniejsze alkohole, tylko te, które ukończyły 20.

Transport

Norwegia posiada dobrze rozbudowaną komunikację publiczną i rozległą sieć połączeń autobusowych, promowych, kolejowych oraz lotniczych. Na niewielkich odległościach warto poruszać się lokalnym autobusami. Jednak w sobotę i niedzielę niestety praktycznie nie kursują.

tidr.no i rutebok.no to portale, na których znajdziesz rozkłady jazdy komunikacji miejskich w całym kraju. Wypisane są tam między innymi godziny odjazdów autobusów, promów czy innych środków lokomocji. Możesz również uzyskać dodatkowe informacje dzwoniąc pod numer telefonu: 177. Cena za bilet miejski, jednorazowy w Oslo wynosi ok. 35 NOK

Jeśli nie lubisz publicznego transportu, mamy dla Ciebie złą wiadomość – norweskie taksówki są bardzo drogie. Sami Norwegowie korzystają z nich w ostateczności, co znaczy, że to naprawdę duży wydatek.

 

Wnioski

Podsumowując – tak, przeprowadzka do Norwegii wiąże się z wielkim szokiem jeśli chodzi o koszty życia. Nie zapominajmy jednak, że to w tym kraju zarabia się najlepiej w Europie! Także mimo początkowego zagubienia podczas zakupów i ciągłego przeliczania cen na złotówki, z biegiem czasu oswoisz się z różnicami i będziesz mógł cieszyć się rosnącymi oszczędnościami.

Z powyższych wyliczeń wynika, że osoba, która do Norwegii postanowiła wybrać się samodzielnie, co miesiąc powinna wydać od 12 000 NOK (1280 EUR) żyjąc oszczędnie, w małej miejscowości, do około 17 000 NOK (1820 EUR) wybierając spokojne życie w centrum Oslo.

 • 3500 – 4000 NOK – jedzenie
 • 5000 – 8000 NOK – zakwaterowanie
 • 500 – 700 NOK – transport
 • 3000 – 4000 NOK – wydatki dodatkowe

Przypominamy, że płaca minimalna w pracach sezonowych (czyli tych gorzej opłacanych) wynosi około 17 000 NOK. Oznacza to, że zarobki są wystarczająco atrakcyjne i w większości wypadków pozwalają na odłożenie części pensji dla rodziny w kraju, na wymarzony dom czy spokojną starość.