Poszukiwanie pracy, samozatrudnienie, zasiłki – Poradnik pracy w Norwegii, część III

21/04/2016

Nasi obywatele wyjeżdżają do Skandynawii po pieniądze i lepsze warunki życia. Panuje powszechna opinia, że pracuje się tam inaczej – nie ma krzyku czy pośpiechu, a prawo pracy jest wyjątkowo przyjazne dla emigrantów. Norwegia to dobry kierunek wyjazdowy! Od czego zacząć? – Przeczytajcie!

Gdzie szukać pracy?

Norwegia kusi Polaków pracą od lat. Wizja zarobków na poziomie nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie brzmi wystarczająco dobrze, aby polscy obywatele stali się najliczniejszą mniejszością w tym kraju. Zanim jednak zacznie się uzyskiwać satysfakcjonujący zarobek, należy się dobrze rozejrzeć za odpowiednią pracą. W obecnych czasach, głównie za sprawą internetu, jest to całkiem proste. Każdy z nas może przeglądać oferty pracy z innych krajów!

Agencje pracy

Oprócz bezpośrednich oferPraca w Norwegii, zasiłkit od Norweskich pracodawców, w Internecie można również znaleźć kontakt do agencji pracy. One najczęściej pośredniczą, bądź delegują pracowników. Polecamy takie rozwiązanie osobom, które po raz pierwszy decydują się na wyjazd zarobkowy za granicę lub nie znają dobrze języka – agencja bezpiecznie przeprowadza pracownika przez cały proces rekrutacji i zatrudnienia. Pamiętaj jednak, by sprawdzić agencję, zanim zdecydujesz się jej zaufać!

Strona internetowa norweskiego urzędu pracy

Strona www.nav.no zawiera największą w Norwegii bazę danych z ofertami pracy. Gdy zarejestrujesz się tam jako użytkownik poszukujący pracy, otrzymasz swoją własną stronę, którą możesz aktualizować według potrzeb i do której mają dostęp pracodawcy. Będziesz miał również możliwość zamieszczenia własnego życiorysu (CV), a o aktualnych ofertach pracy będziesz informowany za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Miejscowe urzędy pracy

Jeśli decydujesz się poszukiwać pracę na miejscu – koniecznie weź ze sobą plik wydrukowanych CV – przydadzą się do intensywnego szukania pracy. W swoim lokalnym urzędzie NAV możesz korzystać z komputerów do poszukiwania ofert pracy i wysyłania podań. Informację o aktualnych ogłoszeniach uzyskasz także w Centrum Usług NAV i pod telefonem (+47) 800 33 166.

Samozatrudnienie

Jak zarejestrować własną działalność?

 1. Do rozpoczęcia działalności gospodarczej w Norwegii nie jest wymagany norweski adres zameldowania. Jedyny warunek to zarejestrowanie firmy w Brønnøysundregistrene – administracyjnej agencji rejestracyjnej. Zatwierdzenie firmy w rejestrze polega na przesłaniu pojedynczego formularza do władz.
 2. Kolejny etap to powiadomienie miejscowych władz o założeniu działalności gospodarczej. Aby uniknąć czasochłonnego wysyłania kilku dokumentów pocztą, wystarczy wypełnić i odesłać deklarację rejestracyjną, którą jest dostępna do pobrania ze strony Brønnøysundregistrene.
 3. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej altinn.no. Są tam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zasad rozpoczęcia i prowadzenia własnego przedsiębiorstwa.

Zasiłek dla bezrobotnych

Jak przenieść zasiłek dla bezrobotnych z Polski?

Jeżeli poszukujesz pracy w Norwegii równocześnie otrzymując zasiłek dla bezrobotnych w Polsce musisz:

 1. Uzyskać w Polsce zaświadczenie E 303
 2. Zarejestrować się jako poszukujący pracy na stronie www.nav.no lub w urzędzie NAV w miejscu zamieszkania.
 3. Złożyć zaświadczenie E 303 w norweskim urzędzie
 4. Wysyłać do urzędu elektroniczne karty meldunkowe co 14 dni, informujące o sytuacji życiowej

Jak uzyskać zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii?

Do uzyskania uprawnień do zasiłku dla bezrobotnych w Norwegii, musisz spełnić wyżej wymienione warunki oraz musisz być gotów przyjąć każdą wskazaną ofertę pracy. Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, musisz także:

 1. Zarejestrować się jako poszukujący pracy na stronie www.nav.no lub w urzędzie NAV w miejscu zamieszkania
 2. Wysłać wniosek drogą elektroniczną przez internetowy portal Ditt NAV. Osoba ubiegająca się o zasiłek dla bezrobotnych musi udzielić NAV pewnych informacji, które należy załączyć do wniosku
 3. Wysyłać do urzędu elektroniczne karty meldunkowe co 14 dni, informujące o sytuacji życiowej

Główne warunki otrzymania zasiłku dla bezrobotnych w Norwegii:

 • Twój czas pracy został zredukowany o co najmniej 50%
 • Twój dochód z pracy w Norwegii wynosił co najmniej 1,5 G* w minionym roku lub średnio co najmniej 3 G w ciągu trzech ostatnich zakończonych lat kalendarzowych
 • Pracowałeś w Norwegii na pełnym etacie co najmniej 8 tygodni w przeciągu ostatnich 3 miesięcy
 • Mieszkasz lub przebywasz w Norwegii

Jak długo możesz otrzymywać zasiłek?

 • 104 tygodnie przy zarobkach wynoszących co najmniej 2 G
 • 52 tygodnie przy zarobkach niższych niż 2 G, ale wyższych niż 1 G

*Stawka G to podstawa dochodowa określana co roku w maju przez system ubezpieczeń społecznych w Norwegii. W maju 2015 wynosiła 90 068 NOK

 

Więcej informacji w języku polskim na oficjalnej stronie NAV.