Jak podjąć pracę za granicą? 3 opcje zatrudnienia

29/11/2016

Wyjazd do pracy za granicą to niemałe wyzwanie. W dobie dostępu do różnorodnych form zatrudnienia i ofert pracy, wybranie najlepszej opcji może być trudne. Jak się do tego najlepiej przygotować? Jak załatwić formalności? Gdzie mieszkać? Jak dojechać do miejsca pracy? Poniżej opisujemy 3 najpopularniejsze sposoby na podjęcie pracy poza Polską. Po lekturze już nie będziesz miał wątpliwości na jaką ofertę odpowiedzieć!

praca tymczasowa schemat

Bezpośrednie zatrudnienie przez zagranicznego pracodawcę

Jeśli zdecydujesz się podjąć pracę bezpośrednio u zagranicznego pracodawcy, musisz przygotować się na sporo formalności załatwianych samodzielnie. Gdy znajdziesz ofertę przyszłego pracodawcę, musisz z nim ustalić formę oraz warunki zatrudnienia. Dlatego znajomość języka kraju, do którego chcesz wyjechać jest w takim przypadku niezbędna.

Po podpisaniu umowy, w Twojej gestii znajduje się także organizacja mieszkania oraz dojazd do miejsca pracy. Co ważne – także rozliczanie się z przepracowanych godzin, czyli np. odprowadzanie podatków. Możliwe, że pracodawca będzie skłonny Ci pomóc – zawsze warto spytać! We wszelkich tych sprawach pomocne będą na pewno polskie konsulaty i punkty informacji. Listę istotnych formalności, których powinieneś dopełnić, a także porady na temat warunków życia i pracy za granicą, znajdziesz wśród naszych poradników.

Zatrudnienie przez agencję pośrednictwa pracy

Gdy nie chcesz organizować sobie pracy za granicą od A do Z, z pomocą przychodzą agencje pośrednictwa pracy. Są to podmioty, które działają na podstawie odpowiedniego prawa i pośredniczą w kojarzeniu kandydatów szukających pracy z pracodawcami. Agencja pośrednictwa pracy przedstawia oferty pracy z wielu branż i pomaga w znalezieniu odpowiedniego pracodawcy, który będzie zadowolony z Twoich kompetencji.

Z osobami kierowanymi do pracy agencja zatrudnienia podpisuje umowę, w której znaleźć się muszą m.in.:

  • nazwa zagranicznego pracodawcy, u którego będziemy pracować,
  • okres zatrudnienia
  • rodzaj pracy
  • zakres obowiązków
  • sposób wynagradzania
  • przysługujące pracownikowi świadczenia socjalne
  • inne zobowiązania stron.

Agencja pośrednictwa nie zawiera jednak umowy o pracę i nie wypłaca wynagrodzenia pracownikom – te sprawy będziesz musiał uregulować z zagranicznym pracodawcą. Agencja pośrednictwa pracy nie może pobierać żadnych opłat za znalezienie pracy! Może jedynie pobierać opłaty za wydanie wizy, badania lekarskie, tłumaczenia dokumentów lub dojazd i powrót osoby skierowanej do pracy – czyli za takie działania, gdzie sama agencja musiała komuś zapłacić. Czasem agencje pośrednictwa pomagają zorganizować zakwaterowanie i transport.

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej

Inną formą agencji zatrudnienia są agencje pracy tymczasowej. Wybierając taką agencję, otrzymasz pomoc nie tylko w znalezieniu pracy! Odpowiadają one za wszystkie formalności związane z zatrudnieniem jak również za kierowanie do pracy. To pośrednik rekrutuje pracownika, zatrudnia go, a następnie deleguje do przedsiębiorstwa zgłaszającego zapotrzebowanie na personel w ramach pracy tymczasowej.

Do jej obowiązków należy rozliczanie pracownika z wykonywanej pracy oraz wypłata wynagrodzenia za pracę. Dlatego faktycznym pracodawcą dla pracownika jest agencja pracy tymczasowej, która podpisuje z kandydatem umowę o pracę bądź umowę cywilnoprawną na czas określony. Swoją pracę zatrudniona osoba wykonuje jednak na rzecz oraz pod kierownictwem przedsiębiorstwa, do którego została oddelegowana.

Najczęściej agencje pracy tymczasowej organizują bądź pomagają w organizacji dojazdu do miejsca pracy oraz zakwaterowania. Ponadto, w trakcie trwania umowy pracownik pozostaje w kontakcie z agencją, przez którą został oddelegowany. Działalność agencji pracy tymczasowej oraz sama praca tymczasowa jako jedna z form zatrudnienia, jest w pełni regulowana przez polskie oraz unijne ustawodawstwo, zatem jest to bezpieczny i legalny sposób na podjęcie pracy za granicą.

Cały proces szukania pracy jest zdecydowanie prostszy, a zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej ma sporo zalet. Pracownicy zatrudniani są na polską umowę o pracę, a od ich wynagrodzenia odprowadzane są składki do ZUS (emerytalne, zdrowotne i rentowe), co sprawia, że praca wykonywana za granicą praktycznie niczym nie różni się od tej wykonywanej w Polsce.


Aby dowiedzieć się więcej na temat pracy pośredników, przeczytaj artykuł: “Jak działają agencje pracy?”.


Co wybrać?

Warto dobrze przeanalizować wszystkie dostępne opcje, aby wybrać tą najlepszą dla Ciebie. Możesz samodzielnie zająć się znalezieniem pracy i kontaktem z pracodawcą, możesz skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa pracy w szukaniu pracy, lub skorzystać z oferty agencji pracy tymczasowej i być przez nią kierowanym do pracy. W Internecie istnieje wiele for i blogów, dzięki którym możemy zdobyć informacje od osób, które za granicą już pracowały i wyjeżdżały na różne sposoby. Jeśli dopiero planujesz swój pierwszy wyjazd, zachęcamy do wyjazdu z agencją pracy tymczasowej – tak jest zazwyczaj najłatwiej.